Dom w technologii CLT – rewolucja na rynku budowlanym

Dom w technologii CLT (Cross-Laminated Timber) to innowacyjne rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne na rynku budowlanym. CLT to materiał konstrukcyjny składający się z wielu warstw drewna, które są sklejone ze sobą warstwowo. Tworząc w ten sposób bardzo trwałe płyty prefabrykowane, wykorzystuje się je do budowy całych ścian i dachów. Zalety domów w technologii CLT są liczne. Przede wszystkim, dzięki pomocy drewna jako materiału konstrukcyjnego, takie obiekty są bardzo przyjazne dla środowiska. Drewno jest materiałem, który ma niski ślad węglowy. Ponadto, mamy tutaj do czynienia z materiałem, który za sprawą nowoczesnej technologii jest łatwy do wykonania. Efektem tego jest większa efektywność i mniejsze zużycie energii.

Dom w technologii CLT – skrócony czas budowy

Dom w technologii CLT jest inwestycją na całe życie. Płyty CLT są łatwym materiałem w transporcie i pozwalają na sprawny ich montaż na placu budowy. W efekcie osiągamy skrócony czas budowy domu z drewna. Dzięki temu, że elementy konstrukcji powstają w fabryce, są one idealnie do siebie dopasowane, to z kolei oszczędza czas procesu powstawania domu, zmniejsza jego koszty i minimalizuje wpływ na środowisko. Dom w technologii CLT gwarantuje również dobrą izolację budynku. To z kolei ma wpływ minimalne straty ciepła i komfort w tym zakresie wewnątrz budynku. Niewątpliwie materiał, z jakiego wykonane są prefabrykowane płyty odgrywa dużą rolę w jego funkcji akustycznej, naturalnie tłumiąc dochodzące z zewnątrz dźwięki.

Dom w technologii CLT – nowatorskie rozwiązania

Dom w technologii CLT niewątpliwie jest nowatorskim rozwiązaniem. Ze względu na zastosowaną technologię materiały będą zapewne nieco mniej atrakcyjne finansowo, ale w dłuższej perspektywie są bardziej opłacalne i korzystne dla środowiska. Jest to na pewno trwały i wyjątkowo solidny materiał, który nie rdzewieje, ani nie ulega łatwym uszkodzeniom. Statystycznie tego rodzaju domy z drewna użytkowane są przez dziesiątki lat bez potrzeby dodatkowych nakładów pracy w postaci remontów, czy większych napraw. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki materiałowi, z jakiego powstaje CLT, domy drewniane mają swój specyficzny klimat, tworząc przytulną atmosferę. Dla osób, które cenią sobie niebanalne rozwiązania architektoniczne – elementy konstrukcyjne CLT również będą stanowić atrakcyjny magnes.

Technologia CLT w kluczu ekologicznym

Jednym słowem domy w technologii CLT są bardzo zaawansowanym i nowoczesnym rozwiązaniem na rynku budowlanym. W kluczu ekologicznym mają jeszcze jedną, zasadniczą cechę. Drewno jest materiałem, które łatwo poddaje się recyklingowi. Może więc być wykorzystane do produkcji nowych materiałów, co ma niebanalne znaczenie dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *