Najważniejsze informacje dyskach SSD M.2
Dyski SSD M.2 notują w dzisiejszych czasach spory wzrost popularności. Posiadają je najwydajniejsze komputery oraz laptopy. Dzięki złączu M.2 możemy również znacznie pomniejszyć rozmiary naszego zestawu komputerowego. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej tym bardzo szybkim dyskom oraz wskażmy różnice między nimi, a tymi pod złącze SATA III oraz przedstawić najważniejsze informacje dyskach SSD M.2
Czym jest złącze M.2?
W skrócie, jest to szybszy oraz mniejszy rozmiarowo następca złącz mSATA. Początkowo powstawał z myślą o urządzeniach przenośnych takich jak tablety, jednak ze względu na jego możliwości, zyskał również popularność w kategorii komputerów stacjonarnych.
Oprócz swojej bardzo kompaktowej budowy w porównaniu z powszechnymi dyskami SATA, złącze M.2 wykorzystuje magistralę PCI-Express, co pozwala na uzyskanie przepustowości nawet to 32 gigabitów na sekundę. Dla porównania, interfejs SATA pozwala na maksymalną przepustowość 6 gigabitów na sekundę.
W przypadku nowszych dysków M.2 ogromną zaletą jest wykorzystywanie protokołu NVMe. Pozwala on uzyskać jeszcze większą niż dotąd wydajność oraz zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku wykorzystania jej w laptopach.
M.2 czy SATA?
Powszechnie wiadomo, że dyski SSD znacznie zwiększają prędkości ładowania systemu oraz aplikacji, co poprawia komfort korzystania z komputera. Zazwyczaj dysk ze złączem SATA okaże się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nasz zestaw komputerowy może nie wykorzystać potencjału M.2. Wtedy lepiej zdecydować się na pierwsze rozwiązanie, ponieważ dyski M.2 posiadają znacznie wyższą cenę. Jednak, jeśli nasz komputer posiada oba złącza, możemy zastanawiać się nad zainstalowaniem obu typów dysków.
Zobacz także nasze artykuły o włóczce oraz odwiedź stronę liloppi