Magazynowanie towaru – własne pomieszczenie lub inne możliwości
Magazynowanie towaru w sprzedaży internetowej, to jedno z ważniejszych, jeżeli nie najważniejsze zagadnienie. Nie jest ono być może widoczne, kiedy od czasu do czasu coś sprzedajemy na popularnych witrynach. Zazwyczaj są to rzeczy, których chcemy się pozbyć, a mają jeszcze wartość. Jednak, kiedy decydujemy się na sprzedaż bardziej profesjonalną z myślą o własnym e-sklepie, natychmiast pojawia się problem magazynowania. W takim sensie, że musimy podjąć decyzję, czy nasze mieszkanie będzie pełniło tę rolę, czy też zdecydujemy się na inne rozwiązanie.
Magazynowanie towaru, czyli wsparcie e-sklepu
Popularny w obecnych czasach e-commerce to właśnie coś więcej niż tylko niezobowiązująca sprzedaż w sytuacji, kiedy naszym głównym źródłem dochodu jest zupełnie inna gałąź naszej działalności. Dla kogoś, kto zdecydował się utrzymywać z e-sklepu, rzeczy wyglądają dużo bardziej skomplikowane. Choćby właśnie wspomniane magazynowanie towaru. Jeżeli jeszcze zaczynamy, to być może jesteśmy w stanie asortyment ten utrzymywać we własnym domu. Może mamy jakiś pokój, gdzie spokojnie taki towar może być umiejscowiony.
Magazynowanie towaru jako szansa rozwoju
Jednak, żeby się rozwijać, nie zostać zdominowanym przez konkurencję, potrzebujemy z roku na rok coraz więcej towaru, różnego, być może nawet z rozmaitych dziedzin. Wtedy albo decydujemy się, że nasze mieszkanie staje się jednocześnie sklepem, albo magazynowanie towaru organizujemy w nieco inny sposób. Jeżeli mamy duże plany i zależy nam na rzeczywistym rozwoju, będzie trzeba pomyśleć o własnej, zewnętrznej przestrzeni, gdzie towar będzie składowany. Albo o zleceniu tego na zewnątrz. To pierwsze rozwiązanie – w zależności od ilości towaru, który codziennie wysyłamy – w pewnym momencie będzie wymagał pracowników, którzy się tym zajmą. To drugie rozwiązanie pozwala nam wszelkie obowiązki z tym związane zostawić zewnętrznemu parterowi.
Rozwój i wizja e-sklepu
W początkowej fazie biznesu bardzo często się zdarza, że próbujemy wszystko zrobić we własnym zakresie. Jest to zrozumiałe, ponieważ niewątpliwie jest to duża optymalizacja kosztów prowadzenia e-sklepu. Jeżeli jednak mamy dość wyraźną wizję, w jakim kierunku sklep ma się rozwijać i jakie wyniki ma osiągnąć sprzedaż internetowa, to zapewne i w tej początkowej fazie, znamy odpowiedź na pytanie, co będzie lepiej. Czy zlecenie magazynowania towaru na zewnątrz, czy pilnowanie tego samemu.
To pierwsze rozwiązanie, szczególnie jeżeli zaczynamy w biznesie, może póki co nas odstraszać. W końcu część odpowiedzialności za dobrą obsługę, zostanie zlecona komuś z zewnątrz. Wystarczy jednak trochę poszukać, umówić się na kilka spotkań, żeby zdobyć zaufanie i zlecić część swojej pracy operatorowi, który zrobi to szybciej, sprawniej i przede wszystkim taniej.