Korzyści z przespania całej nocy

Brak snu w nocy może sprawić, że następnego dnia będziesz zły. Z biegiem czasu brak snu może zepsuć nie tylko poranny nastrój. Badania pokazują, że regularne wysypianie się może pomóc w poprawie wszelkiego rodzaju problemów. Sen odgrywa dużą rolę zarówno w uczeniu się, jak i zapamiętywaniu. Bez wystarczającej ilości snu trudno jest się skupić i przyswajać nowe informacje.

Kolejną rzeczą, którą robi twój mózg podczas snu, jest przetwarzanie emocji. Twój umysł potrzebuje tego czasu, aby rozpoznać i zareagować we właściwy sposób. Kiedy nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości snu, będziesz mieć więcej negatywnych reakcji emocjonalnych i mniej pozytywnych. Przewlekły brak snu może również zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Badania wykazały, że gdy masz bezsenność, pięć razy częściej rozwijasz depresję, a prawdopodobieństwo wystąpienia lęku lub zaburzeń paniki jest jeszcze większe.
Kiedy śpisz, spada ciśnienie krwi, dając trochę odpoczynku sercu i naczyniom krwionośnym. Im mniej śpisz, tym dłużej utrzymuje się ciśnienie krwi podczas 24-godzinnego cyklu. Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do chorób serca, w tym do udaru mózgu.

Kiedy jesteś dobrze wypoczęty, jesteś mniej głodny. Brak snu zakłóca działanie hormonów w mózgu – leptyny i greliny – które kontrolują apetyt. Gdy brakuje im równowagi, twoja odporność na pokusy niezdrowego jedzenia spada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *