Co to jest głęboki sen i dlaczego jest ważny?

Być może słyszałeś, że dorośli potrzebują od 7 do 9 godzin snu każdej nocy. Ale liczy się również jakość snu.

Kiedy odpoczywasz, twoje ciało przechodzi przez różne etapy cyklu snu. Na przykład głęboki sen to etap, w którym musisz czuć się odświeżony, gdy budzisz się rano. W przeciwieństwie do snu z szybkim ruchem gałek ocznych (REM), głęboki sen występuje wtedy, gdy twoje ciało i fale mózgowe spowalniają.

Trudno jest obudzić się z głębokiego snu, a jeśli to zrobisz, możesz czuć się szczególnie oszołomiony.
Sen dzieli się na dwie kategorie: sen REM i sen nie-REM. Rozpoczynasz noc w fazie nie-REM, po której następuje krótki okres snu REM. Cykl trwa przez całą noc mniej więcej co 90 minut.
Głęboki sen występuje w końcowej fazie snu nie-REM.

Jakie są zalety głębokiego snu?

Metabolizm glukozy w mózgu wzrasta podczas głębokiego snu, wspierając pamięć krótkotrwałą i długotrwałą oraz ogólną naukę.
Głęboki sen jest również wtedy, gdy przysadka wydziela ważne hormony, takie jak ludzki hormon wzrostu, prowadzące do wzrostu i rozwoju organizmu.

Co się dzieje, gdy nie śpisz wystarczająco głęboko?

Głęboki sen jest odpowiedzialny za pomoc w przetwarzaniu informacji, które napotykasz każdego dnia. Bez wystarczającej ilości mózg nie może przekształcić tych informacji w twoją pamięć.

Wskazówki dotyczące lepszego snu

Ciepło może promować dłuższy sen wolnofalowy. Na przykład wzięcie gorącej kąpieli lub spędzenie czasu w saunie przed snem może poprawić jakość snu.
Spożywanie diety niskowęglowodanowej lub przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może również sprzyjać głębokiemu śnie, chociaż potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *